Bramborové lokše: Chuť dětství, která nikdy neomrzí

Bramborové Lokše

Bramborové lokše: pochoutka

Jsou symbolem slovenské kuchyně, ale oblibu si získaly i u nás. Řeč je o bramborových lokších, tenkých plackách z bramborového těsta, které se tradičně pečou na rozpálené plotně. Jejich příprava není složitá, ale vyžaduje trochu zručnosti a trpělivosti. Základem těsta jsou vařené brambory, které se nastrouhají nebo prolisují a smíchají s hladkou moukou, vejcem a solí. Z těsta se pak tvoří tenké placky, které se pečou dozlatova z obou stran.

Horké lokše se potírají sádlem nebo máslem a podávají se s různými náplněmi. Mezi nejoblíbenější patří bryndzová náplň, kysané zelí s uzeným masem nebo sladké varianty s mákem, tvarohem či povidly. Lokše jsou skvělým hlavním chodem, ale poslouží i jako sytá příloha k masu. Jejich chuť je nejlepší čerstvé, ale dají se i ohřát. Pokud si chcete pochutnat na tradiční slovenské pochoutce, bramborové lokše jsou tou pravou volbou.

Původ a historie lokší

Bramborové lokše, tenké placky z bramborového těsta, patří k tradičním pokrmům české kuchyně, obzvláště na Valašsku a Slovensku. Jejich původ sahá až do 18. století, kdy se brambory začaly v Evropě pěstovat ve větší míře. Pro chudší vrstvy obyvatelstva představovaly brambory dostupný zdroj potravy a brzy se staly základem mnoha pokrmů, včetně lokší.

Příprava lokší byla nenáročná a nevyžadovala žádné speciální suroviny ani vybavení. Stačily pouze nastrouhané syrové brambory, mouka a sůl. Z této směsi se pak na rozpálené plotně pekly tenké placky. Lokše se podávaly teplé, namazané sádlem, tvarohem, brynzou nebo zelím.

V minulosti představovaly lokše syté a levné jídlo, které zasytilo i početnější rodiny. Dnes se těší oblibě jako tradiční pochoutka, která se často objevuje na jídelníčku restaurací i domácností.

Tradiční suroviny a jednoduchost

Bramborové lokše, tenké placky z bramborového těsta, jsou důkazem, že i z mála surovin se dá vykouzlit kulinářský zázrak. Stačí jen brambory, sůl a trocha mouky na zahuštění. Právě jednoduchost a dostupnost surovin z nich učinily tradiční pokrm, který se po generace dědil z matky na dceru. V minulosti, kdy nebylo hojnosti, představovaly bramborové placky syté a levné jídlo pro celou rodinu. Dnes si je dopřáváme spíše jako delikatesu, která v nás evokuje vzpomínky na dětství a tradiční kuchyni našich babiček. Ať už je podáváme na sladko s mákem a cukrem, nebo naslano s kysanou zelím a škvarky, vždy chutnají fantasticky. Jejich příprava sice vyžaduje trochu zručnosti a trpělivosti, ale výsledek stojí za to. Teplé, voňavé lokše, potřené sádlem a posypané mákem, jsou zkrátka neodolatelnou pochoutkou, která potěší malé i velké.

Vlastnost Bramborové lokše Palačinky
Hlavní ingredience Strouhané brambory Mouka
Tloušťka Tenké (cca 2-3 mm) Tenké až středně silné (cca 1-4 mm)
Způsob přípravy Pečení na plotně Smažení na pánvi

Příprava těsta: tipy a triky

Bramborové lokše, tenké placky z bramborového těsta, patří mezi tradiční pochoutky české kuchyně. Jejich příprava se může zdát na první pohled jednoduchá, ale skrývá v sobě pár důležitých triků, které zaručí dokonalý výsledek. Základem je výběr správných brambor. Ideální jsou brambory typu C, které se nerozváří a mají vysoký obsah škrobu. Po oloupání a nastrouhání brambor je důležité co nejrychleji z nich odstranit přebytečnou vodu. Můžete je nechat odkapat v sítu nebo vymačkat přes plátno. Čím sušší brambory budou, tím méně mouky budete potřebovat do těsta. Do těsta kromě brambor a mouky přidáváme také vejce a sůl. Některé recepty uvádějí i špetku kypřícího prášku, který lokším dodá na nadýchanosti. Těsto by mělo být hladké a pružné. Pokud se vám zdá příliš řídké, přidejte trochu mouky. Naopak, pokud je těsto příliš tuhé, nařeďte ho trochou mléka. Z hotového těsta tvarujeme tenké placky, které opékáme na rozpálené pánvi potřené sádlem nebo olejem z obou stran dozlatova.

Tenká placka, voňavá a vláčná, s máslem a mákem, to je chuť dětství, vzpomínka na babiččinu kuchyni a důkaz, že i z mála se dá vytvořit něco tak lahodného.

Radomír Dvořák

Správné pečení na plotně

Bramborové lokše, tenká placka z bramborového těsta, patří k tradičním pokrmům české kuchyně, obzvláště na Valašsku a Slovensku. Pečení lokší na plotně vyžaduje trochu šikovnosti, ale s trochou cviku to zvládne každý. Základem je správně připravené těsto z vařených brambor, hladké mouky a soli. Těsto by mělo být hladké a pružné, aby se s ním dobře pracovalo.

Důležitá je i teplota plotny – ta by měla být středně vysoká, aby se lokše nepřipálily a propekly se i uvnitř. Těsto rozdělíme na menší bochánky, které vyválíme na tenké placky o průměru asi 20 cm. Lokše pečeme na suché, rozpálené plotně z obou stran dozlatova. Během pečení se na povrchu lokší tvoří bubliny, které propichujeme vidličkou, aby se placky nenafukovaly. Upečené lokše potíráme rozpuštěným sádlem nebo máslem a prokládáme je na talíři.

Tradičně se lokše podávají s brynzou, kysanou smetanou a opečenou slaninou, ale skvěle chutnají i na sladko s mákem, cukrem a povidly. Ať už si je vychutnáte na slano nebo na sladko, bramborové lokše pečené na plotně vám zaručeně připomenou chuť domova a tradiční české kuchyně.

Typické náplně: slané i sladké

Bramborové lokše, tenké placky z bramborového těsta, jsou jako stvořené pro nejrůznější slané i sladké náplně. Tradičně se nejčastěji plní zelím, ať už kysaným nebo čerstvým, dušeným s cibulkou a dochuceným uzeným masem. Oblíbená je také náplň z tvarohu, smíchaného s vejcem, cukrem a skořicí. Pro milovníky slaných chutí se lokše plní houbami, brynzou s cibulkí, mletým masem nebo špenátem. Fantazii se meze nekladou a moderní kuchyně si s lokšemi hraje v nejrůznějších variacích. Můžete je potřít česnekovým máslem, posypat sýrem a zapéct v troubě, naplnit kuřecím masem a zeleninou nebo je použít jako základ pro sladké dezerty s ovocem a šlehačkou. Ať už zvolíte jakoukoli variantu, bramborové lokše vás zaručeně zasytí a potěší vaše chuťové pohárky.

Lokše v moderní kuchyni

Bramborové lokše, tenký plack z bramborového těsta opékaný na plotně, už dávno nepatří jen na štědrovečerní stůl. Tradiční pokrm z bramborového těsta, který si Češi i Slováci předávají z generace na generaci, zažívá v moderní kuchyni renesanci. Šikovní kuchaři a nadšenci do gastronomie objevují jeho všestrannost a experimentují s netradičními kombinacemi chutí. Lokše se tak stávají základem slaných i sladkých jídel, předkrmů, hlavních chodů i dezertů.

Zapomeňte na těžké a mastné verze zahuštěné moukou. Moderní lokše jsou lehké, tenké a křehké, připravené z minima surovin. Stačí jen kvalitní brambory, špetka soli a trocha hladké mouky na zahuštění. Pečou se na sucho, bez tuku, na rozpálené plotně nebo pánvi dozlatova.

Ať už se rozhodnete pro klasiku v podobě lokší s mákem a cukrem, nebo dáte přednost modernějším variantám s brynzou, špenátem a slaninou, s uzeným lososem a smetanovým sýrem, nebo s grilovanou zeleninou a kozím sýrem, bramborové lokše vás nikdy nezklamou. Jsou skvělou volbou pro všední i sváteční příležitosti a zaručeně si získají celou rodinu.

Kde ochutnat nejlepší lokše?

Bramborové lokše, tenká placka z bramborového těsta, patří mezi tradiční pochoutky slovenské kuchyně. Jejich obliba ale dávno překročila hranice Slovenska a dnes si na nich s chutí pochutnávají i gurmáni v Čechách. Kde si ale dát ty nejlepší?

Vyhlášené jsou lokše podávané v restauracích specializujících se na slovenské speciality. Tam je připravují podle tradičních receptů, často z čerstvě nastrouhaných brambor. Skvělou volbou jsou i malé rodinné podniky, kde se recepty na lokše dědí z generace na generaci.

Nebojte se experimentovat a ochutnat lokše s různými náplněmi. Klasikou je kombinace s husí sádlem a cibulí, výborné jsou ale i lokše plněné zelím, brynzou nebo mákem.

Ať už se rozhodnete pro návštěvu restaurace nebo si lokše připravíte doma, nezapomeňte, že nejdůležitější je čerstvost surovin a láska k vaření. Jen tak si vychutnáte pravou chuť tohoto tradičního pokrmu.

Publikováno: 18. 09. 2024

Kategorie: gastronomie

Autor: Jan Křížek

Tagy: bramborové lokše | tradiční pokrm z bramborového těsta