Dokonalá večeře z tresky: Rychlá, snadná a neodolatelná!

Recept Treska

Výběr čerstvé tresky

Při výběru čerstvé tresky v obchodě se zaměřte na několik klíčových znaků. Maso by mělo být pevné, pružné a po stlačení by se mělo rychle vrátit do původního tvaru. Barva masa tresky se liší dle druhu, obecně platí, že by měla být světlá, lesklá a bez známek zažloutnutí. Kůže by měla být hladká, vlhká a bez viditelných poškození. Treska by neměla mít žádný cizí zápach, naopak by měla vonět svěže a mírně slaně, jako moře. Všímejte si také očí, čerstvá treska má oči jasné, vypouklé a lesklé. Pokud je to možné, zkontrolujte žábry, které by měly mít jasně červenou barvu. V neposlední řadě se řiďte datem spotřeby a vybírejte tresku z chlazené, nikoli mražené sekce. Dodržováním těchto tipů si domů přinesete chutnou a kvalitní tresku.

Snadná úprava ryby

Příprava ryby k vaření nemusí být žádná věda! S pár jednoduchými kroky zvládne přípravu každý. Začněte s důkladným omytím ryby pod studenou tekoucí vodou. Osušte ji papírovými utěrkami, zbavíte se tak přebytečné vody a ryba se vám bude lépe držet. Pokud má ryba šupiny, použijte škrabku na ryby a odstraňte je tahem od ocasu k hlavě. Vnitřnosti snadno vyjmete po naříznutí břišní dutiny od ocasu k hlavě. Nezapomeňte odstranit i tmavou blánu uvnitř břišní dutiny. Pokud chcete, můžete rybu filetovat, nebo ji připravit vcelku. Pro filetování použijte ostrý filetovací nůž a opatrně oddělte maso od kostí. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv úpravu, nezapomeňte na dochucení! Sůl, pepř a citronová šťáva jsou klasickou volbou, ale fantazii se meze nekladou.

Tradiční česká receptura

Češi si potrpí na tradice, a to platí i v kuchyni. Po generace předávané recepty na klasická jídla jako svíčková na smetaně, vepřo-knedlo-zelo nebo bramboráky v sobě nesou kus historie a poctivé české kuchyně. Tyto pokrmy se neobejdou bez lokálních surovin a specifických postupů, které jim dodávají nezaměnitelnou chuť.

Používají se čerstvé suroviny od lokálních farmářů a dodržují se tradiční postupy vaření, jako je dlouhé dušení masa nebo kynutí těsta v teple. Právě tyto detaily dělají z českých jídel tak výjimečné a oblíbené nejen u nás, ale i v zahraničí.

Rychlá večeře do 30 minut

Není nic horšího než přijít po náročném dni domů a zjistit, že nemáte žádnou energii na vaření. Naštěstí existuje spousta receptů na rychlou večeři, které zvládnete připravit do 30 minut.

Skvělou volbou jsou těstoviny. Stačí uvařit těstoviny dle návodu na obalu a smíchat je s jednoduchou omáčkou. Zkuste například rajčatovou omáčku s bazalkou a česnekem, smetanovou omáčku se šunkou a houbami, nebo olivový olej s chilli a parmazánem.

Další rychlou a chutnou večeří je salát. Použijte čerstvou zeleninu, jako je ledový salát, rajčata, okurka a paprika, a přidejte k nim grilované kuřecí maso, tuňáka z konzervy, nebo sýr feta.

Pokud máte rádi teplou večeři, zkuste zapečené tortilly. Naplňte je kuřecím masem, fazolemi, kukuřicí a sýrem a krátce je zapečte v troubě.

Ať už si vyberete cokoli, nezapomeňte na dezert! I ten se dá zvládnout do 30 minut. Co takhle jogurt s ovocem a granolou, nebo rychlý ovocný salát?

Tipy na zdravé přílohy

Přílohy nemusí být jen nudná příloha hlavního chodu. Naopak, můžou být chutným a zdravým doplňkem, který vaše jídlo pozvedne na novou úroveň. Zapomeňte na smažené hranolky a těžké knedlíky a sáhněte po lehčích a výživnějších variantách. Skvělou volbou je zelenina v jakékoli podobě.

Upečte si batáty, mrkev nebo pastinák dozlatova, grilujte cuketu a papriky, nebo si připravte dušený špenát s česnekem. Fantazii se meze nekladou! Pokud máte rádi brambory, zkuste je upéct ve slupce nebo z nich připravit lehký bramborový salát s jogurtovým dresinkem.

Nebojte se experimentovat s luštěninami. Čočka, cizrna a fazole jsou plné bílkovin a vlákniny a navíc se dají připravit na mnoho způsobů. Co takhle cizrnové kari s kokosovým mlékem a zeleninou nebo salát s červenou čočkou, pečenou dýní a kozím sýrem?

Publikováno: 15. 06. 2024

Kategorie: jídlo

Autor: Jana Dvořáková

Tagy: recept treska | cod recipe