Jablkový koláč: Tajemství dokonalého těsta od babičky

Historie jablkového koláče

Jablkový koláč, to je v Česku tradice, která voní domovem a babiččinou kuchyní. Ale věděli jste, že jeho historie sahá až do středověku? První zmínky o koláčích s jablky pocházejí z 14. století a najdeme je v kuchařkách z Anglie. Tehdy se ovšem nejednalo o sladkou pochoutku, jak ji známe dnes. Koláče byly spíše slané, plněné masem, zeleninou a ovoce sloužilo spíše jako dochucovadlo.

Postupem času se recepty vyvíjely a sladké koláče s jablky si získávaly na popularitě. V 16. století se už objevují recepty na jablečné koláče s cukrem a kořením, které se podobají těm dnešním. V Čechách se jablečný koláč uchytil v 18. století a rychle se stal oblíbenou pochoutkou. Dnes existuje nespočet variant jablečného koláče, od klasického štrúdlu přes litý koláč až po moderní variace s tvarohem, drobenkou nebo ořechy.

Ať už si ho dáte teplý nebo studený, s vanilkovou zmrzlinou nebo šlehačkou, jablečný koláč je zkrátka stálicí, která nikdy nezklame.

Typy jablkového koláče

Jablečný koláč, to je stálice české kuchyně. Ale věděli jste, že existuje nepřeberné množství variant? Od křehkých lineckých korpusů přes nadýchané piškotové těsta až po vláčné tvarohové základy, možností je nekonečně mnoho. A to nemluvíme o jablkách! Ta se liší odrůdou, sladkostí i barvou a každé dodá koláči unikátní chuťový rozměr.

Mezi nejoblíbenější typy patří klasický jablkový koláč s drobenkou, kde se sladká jablka snoubí s křupavou drobenkou z másla, mouky a cukru. Oblíbený je také štrúdl, kde se jablka zvonu zavinou do tenkého těsta a upečou dozlatova. Pro milovníky jemnějších chutí je tu židovský koláč s tvarohovým základem a jablečnou vrstvou posypanou skořicí. A co teprve obrácený jablečný koláč, kde se jablka karamelizují na másle a cukru a po upečení se obrátí?

Ať už máte rádi jakýkoliv typ, jedno je jisté: jablečný koláč je vždycky dobrý nápad.

Ingredience na koláč

Na dokonalý jablečný koláč budeme potřebovat suroviny, které má většinou každý doma. Pokud rádi pečete, určitě máte ve spíži mouku, cukr a vejce. Pro ty z vás, kteří se teprve chystají na svůj první jablečný koláč, máme dobrou zprávu - suroviny nejsou nijak složité a seženete je v každém supermarketu.

Základem těsta je hladká mouka. Můžete použít i polohrubou, ale s hladkou bude těsto nadýchanější. Dále budeme potřebovat máslo. Doporučujeme použít máslo s vyšším obsahem tuku, dodá koláči lepší chuť a strukturu. Samozřejmě nesmíme zapomenout na cukr křupavou krustu. Pro sladkou chuť těsta použijeme cukr krystal, ale pokud máte raději jemnější chuť, můžete zvolit cukr moučka. Do těsta dále přidáme vejce, která ho spojí a dodají mu vláčnost. A aby těsto krásně vonělo a mělo lahodnou chuť, přidáme do něj vanilkový cukr.

A co náplň? Hlavní roli tu hrají jablka. Vyberte si odrůdu, která se hodí na pečení, například idared, jonagold nebo golden delicious. Jablka oloupeme, zbavíme jádra a nakrájíme na plátky nebo kostky. Pro ještě intenzivnější chuť je můžeme posypat skořicí, badyánem nebo hřebíčkem. A pokud máte rádi sladší koláče, přidejte k jablkům i rozinky.

Postup přípravy

Jablka oloupeme, zbavíme jádřinců a nakrájíme na tenké plátky. Aby jablka nehnědla, můžeme je pokapat citronovou šťávou. V míse smícháme mouku, cukr, máslo nakrájené na kostičky a špetku soli. Prsty nebo pomocí kuchyňského robota vypracujeme drobenku. Troubu předehřejeme na 180 °C. Dortovou formu vymažeme máslem a vysypeme hrubou moukou. Do formy nasypeme polovinu drobenky a rovnoměrně ji rozprostřeme po dně. Na drobenku poklademe připravená jablka. Jablka můžeme posypat skořicí, vanilkovým cukrem nebo rozinkami dle chuti. Na jablka nasypeme druhou polovinu drobenky a lehce ji přitlačíme. Koláč pečeme v předehřáté troubě 45–55 minut dozlatova. Jestli je koláč hotový, ověříme zapíchnutím špejle do středu. Pokud je špejle po vytažení suchá, je koláč upečený. Upečený koláč necháme vychladnout a poté jej můžeme podávat. Dobrou chuť!

Tipy pro pečení

Jablkový koláč, to je klasika, která nikdy neomrzí. Ať už máte rádi ten s drobenkou, s pudinkem nebo s tvarohem, pár tipů se vám bude hodit. Vybírejte jablka, která se nerozvaří, ideálně mix sladkých a kyselých odrůd. Pro intenzivnější chuť jablka před pečením krátce poduste s cukrem a skořicí. Těsto na koláč by mělo být tenké a křehké. Pokud se vám zdá příliš tuhé, přidejte lžíci studené vody. Pečte v předehřáté troubě na 180 °C dozlatova. Hotový koláč nechte vychladnout, aby se vám při krájení nerozpadal.

A co se týče koláčů obecně? Fantazii se meze nekladou! Zkuste různé druhy ovoce, ořechy, makovou náplň nebo povidla. Nebojte se experimentovat s kořením – skořice, badyán, hřebíček, vanilka, to vše dodá vašemu koláči jedinečnou chuť. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, nezapomeňte na to nejdůležitější – péct s láskou!

Varianty s jablky

Jablkový koláč, to je klasika, která nikdy neomrzí. Ale co takhle zkusit něco trochu jiného? Možností, jak ozvláštnit tradiční recept, je nespočet. Můžete experimentovat s různými druhy jablek, každé dodá koláči trochu jinou chuť. Zkuste třeba kombinaci sladkých a kyselých jablek, nebo přidejte hrst jablek sušených.

Další možností je obohatit těsto. Skvěle se hodí například ořechy – vlašské, lískové nebo mandle. Pro ještě intenzivnější chuť je před přidáním do těsta lehce opražte. Nemusíte se bát ani koření. Skořice je klasika, ale vyzkoušejte i badyán, hřebíček nebo muškátový oříšek.

A co teprve náplň? Jablka skvěle ladí s tvarohem, mákem, pudinkem nebo drobenkou. Můžete je také kombinovat s dalším ovocem, jako jsou hrušky, švestky nebo borůvky. Fantazii se meze nekladou!

Pro ty, kteří se nebojí experimentovat, tu máme ještě pár tipů. Co takhle slaný koláč s jablky, slaninou a nivou? Nebo jablkový koláč s karamelem a mořskou solí? Možností je opravdu mnoho, stačí se nebát a pustit se do pečení!

Servírování a skladování

Jablečný koláč chutná nejlépe ještě teplý, čerstvě upečený. Pokud mu ale odoláte a pár kousků zbyde, vůbec se nebojte, že by ztratil na své chuti. Naopak! Jablečný koláč je skvělý i studený a druhý den si ho užijete třeba k snídani. Aby si ale uchoval svou vláčnost a svěžest co nejdéle, je potřeba ho správně skladovat. Nejlepší je uložit ho do uzavíratelné nádoby a nechat při pokojové teplotě. Pokud je venku horko, raději ho přesuňte do chladničky. Tam vydrží čerstvý i několik dní.

A co se týče koláčů obecně? Ty se dají skladovat podobně jako jablečný koláč. Záleží ale na konkrétním druhu. Krémové koláče, které obsahují například pudink, šlehačku nebo mascarpone, je vždy lepší uchovávat v chladničce. Naopak suché koláče, jako jsou například linecké nebo perníčky, vám v uzavíratelné nádobě vydrží chutné i několik týdnů. Ať už si ale pochutnáváte na jakémkoliv koláči, nezapomeňte na to nejdůležitější – vychutnat si ho s chutí a v dobré společnosti!

Publikováno: 30. 06. 2024

Kategorie: kuchyně

Autor: Jan Křížek

Tagy: jablkový koláč | koláč