Krémová senzace: Tajemství lahodné krupice

Semolina

Co je to krupice?

Krupice je potravina, která se vyrábí mletím obilí, nejčastěji pšenice. Krupice se liší od mouky hrubostí svých částic. Zatímco mouka je jemně mletá, krupice má hrubší texturu. Existuje několik druhů krupice, které se liší typem použitého obilí a hrubostí mletí. V České republice je nejrozšířenější krupice z pšeničných zrn, která se používá k přípravě různých pokrmů, jako jsou krupicová kaše, knedlíky nebo polévky. Mouka z pšeničných zrn je základní surovinou v mnoha kuchyních po celém světě. Vyrábí se mletím pšeničných zrn na jemný prášek. Existuje mnoho druhů pšeničné mouky, které se liší obsahem lepku a tím i svými vlastnostmi při pečení. Hladká mouka se používá na jemné pečivo, zatímco polohrubá a hrubá mouka se hodí spíše na chléb a další druhy pečiva.

Výroba krupice z pšenice

Krupice z pšenice, často označovaná jako krupice, je hrubě mletá mouka vyrobená z tvrdé pšenice, druhu pšenice s vysokým obsahem bílkovin. Na rozdíl od jemně mleté mouky, která se používá na pečení chleba, se krupice skládá z hrubších kousků endospermu pšeničného zrna, což jí dodává na žvýkavosti. Tento proces odděluje endosperm od otrub a klíčků a zanechává po sobě granule bohaté na gluten. Krupice se vyrábí mletím zrn tvrdé pšenice na ocelových válcích, které je drtí na hrubší částice. Tyto částice se poté prosévají, aby se oddělily různé velikosti, přičemž nejhrubší částice se prodávají jako krupice. Jemnější částice se používají k výrobě dalších produktů, jako je kuskus. Díky své hrubé textuře a vysokému obsahu bílkovin se krupice vaří déle než jemně mletá mouka a dodává pokrmům jedinečnou texturu.

Typy a hrubost krupice

Semolina a mouka z pšeničných zrn, ačkoliv obě pocházejí ze stejné suroviny, se liší v hrubosti mletí. Hrubost krupice určuje její využití v kuchyni. Jemná krupice, označovaná jako dětská krupička, se používá k přípravě kaší a polévek pro nejmenší. Je stravitelnější a má jemnější konzistenci. Hrubší krupice se hodí na přípravu knedlíků, noků a dezertů. Dodává těstu charakteristickou strukturu a zabraňuje jeho rozvaření. Mouka z pšeničných zrn se mele najemno a používá se k pečení chleba, pečiva a dalších pokrmů. Výběr správného typu krupice nebo mouky je klíčový pro dosažení optimálních výsledků v kuchyni.

Srovnání semoliny s hladkou moukou
Vlastnost Semolina Hladká mouka
Barva Žlutá Bílá až nažloutlá
Textura Hrubá Jemná
Použití Těstoviny, knedlíky, kaše Pečení, zahušťování

Výživové hodnoty krupice

Krupice, jemně mletá z pšeničných zrn, je oblíbenou surovinou v mnoha kuchyních. Ačkoliv se může zdát jako jednoduchá potravina, skrývá v sobě překvapivé množství živin. Krupice je bohatá na sacharidy, které slouží jako hlavní zdroj energie pro naše tělo. Obsahuje také bílkoviny, které jsou nezbytné pro růst a obnovu tkání. Co se týče vitamínů a minerálů, krupice nám dodává především vitamíny skupiny B, důležité pro správné fungování nervového systému a metabolismus, a minerály jako železo, hořčík a draslík. Je však důležité si uvědomit, že krupice obsahuje lepek, a proto není vhodná pro osoby s celiakií nebo s intolerancí na lepek. Mouka z pšeničných zrn, ze které se krupice mele, má podobné nutriční hodnoty. Liší se však hrubostí mletí, což ovlivňuje jejich použití v kuchyni.

Všestranné využití v kuchyni

Semolina a mouka z pšeničných zrn jsou základní suroviny v mnoha kuchyních po celém světě. Obě pocházejí z pšenice, ale liší se hrubostí mletí, a proto se hodí na různé kulinářské účely. Semolina, hruběji mletá z tvrdé pšenice, je ideální pro přípravu těstovin, couscousu a dezertů jako je krupicová kaše. Její hrubší textura dodává těstům na těstoviny pružnost a pevnost, a zároveň zaručuje, že se nerozvaří. Mouka z pšeničných zrn, jemně mletá, se používá k pečení chleba, pečiva, koláčů a sušenek. Její jemná textura umožňuje přípravu nadýchaných a lehkých těst. V závislosti na poměru lepku a škrobu se mouka dělí na hladkou a hrubou. Hladká mouka s nižším obsahem lepku se hodí na jemné pečivo, zatímco hrubá mouka s vyšším obsahem lepku je vhodná pro kynutá těsta. Ať už se rozhodnete pro semolinu nebo mouku z pšeničných zrn, obě suroviny vám pomohou vytvořit chutné a pestré pokrmy.

Recepty s krupicí: inspirace

Krupice, jemně mletá z pšeničných zrn, je v české kuchyni stálicí. Její jemná chuť a všestranné využití z ní dělají ideální surovinu pro sladké i slané pokrmy. Ačkoliv se často spojuje s dětstvím a sladkými kašemi, krupice skrývá mnohem více kulinářských možností. Kromě tradiční krupičné kaše, která se dá ozvláštnit ovocem, oříšky nebo skořicí, můžeme krupicí zahušťovat polévky a omáčky. Dodá jim sametovou konzistenci a jemnou chuť. Krupice se také skvěle hodí do těst na knedlíky, noky nebo palačinky. Zjemní jejich strukturu a dodá jim nadýchanost. Mouka z pšeničných zrn, ze které se krupice mele, je základem mnoha dalších pekařských výrobků. Ať už pečete chléb, rohlíky nebo sladké koláče, mouka z pšeničných zrn je nepostradatelnou surovinou.

Alternativy k pšeničné krupici

Pšeničná krupice, jemně mletá zrna pšenice, je oblíbenou surovinou pro přípravu kaší, dezertů a zahušťování. Co ale dělat, pokud vám došla, nebo hledáte alternativu z jiných důvodů? Naštěstí existuje mnoho dalších možností, jak nahradit pšeničnou krupici v kuchyni.

Mouka z pšeničných zrn, ačkoliv se může zdát podobná, má jinou texturu a chování při vaření. Můžete ji použít jako zahušťovadlo, ale pro přípravu kaší se příliš nehodí. Pokud potřebujete nahradit krupici v dezertech, zkuste jemně mleté ořechy, mandlovou mouku nebo kokosovou mouku. Tyto alternativy dodají vašim pokrmům zajímavou chuť a texturu. Pro zahušťování omáček a polévek můžete sáhnout po kukuřičném škrobu, bramborovém škrobu nebo tapiokové mouce. Tyto suroviny jsou bezlepkové a dodají vašim pokrmům hladkou a lesklou konzistenci.

Tipy pro skladování krupice

Krupice i mouka z pšeničných zrn jsou základem mnoha českých kuchyní. Aby si však zachovaly svou svěžest a chuť, je potřeba je správně skladovat. Klíčem je chladné, temné a suché místo. Ideální je spíž nebo uzavřená skříňka, která není vystavena přímému slunečnímu záření. Vlhkost je nepřítelem číslo jedna, proto se vyhněte skladování krupice a mouky v blízkosti dřezu nebo sporáku. Pro delší uchování čerstvosti je vhodné krupici a mouku přesypat do vzduchotěsných nádob. Plastové nebo skleněné nádoby s pevným uzávěrem zabrání přístupu vzduchu a vlhkosti, čímž prodlouží jejich trvanlivost a ochrání je před nežádoucími škůdci. Nezapomeňte nádoby před použitím důkladně umýt a vysušit.

Publikováno: 30. 12. 2024

Kategorie: jídlo a pití