Mrkvová buchta: Recept na vláčnou klasiku, která nikdy neomrzí

Mrkvova Buchta

Mrkvová buchta: Klasika české kuchyně

Stejně jako vajíčka na měkko k snídani, i mrkvová buchta patří mezi ty nejoblíbenější domácí dobroty. Když si vzpomenu na vůni skořice z babiččiny kuchyně, hned se mi vybaví, jak jsme po ránu místo vajíčka na měkko často mlsali tuhle dobrotu. Mrkev v ní dělá hotové zázraky - buchta je díky ní krásně vláčná a přirozeně sladká. Někdy jsme si k ní dali i vajíčka na měkko, to byla teprve hostina! Sladké pečivo s mrkví má prostě něco do sebe, ať už pečete muffiny, koláče nebo bábovky. S kořením jako skořice nebo muškátový oříšek chutná božsky a navíc je to super způsob, jak propašovat zdravé věci do jídelníčku těch nejmlsnějších jazýčků. Pečení s mrkví je prostě klasika, která nikdy neomrzí - podobně jako nedělní snídaně u babičky.

Historie a původ receptu

Mrkvová buchta, to není žádný moderní výmysl. Její kořeny sahají až do středověku, kdy byla mrkev považována za běžnou surovinu i v sladkém pečivu. Kvůli nedostatku cukru se tehdy využívala sladká chuť mrkve k dochucení dezertů. První recepty na mrkvové koláče se objevily v kuchařských knihách v 18. století, a to především v Evropě. Oblíbené byly zejména v Anglii a Francii. V průběhu 19. století se mrkvová buchta stala populární i v Americe, kam ji přivezli evropští přistěhovalci. Zajímavostí je, že během druhé světové války zažila mrkvová buchta v Anglii svou renesanci. Kvůli nedostatku potravin se tehdy mrkev stala jednou z hlavních surovin v kuchyni a recepty na mrkvovou buchtu se opět dostaly na výsluní. Dnes je mrkvová buchta oblíbeným dezertem po celém světě a existuje nespočet jejích variací.

Ingredience pro dokonalou chuť

Tajemství neodolatelné mrkvové buchty a sladkého pečiva s mrkví se ukrývá ve vyváženosti chutí a vůní. Sladkost těsta krásně ladí s pikantní chutí mrkve, kterou ještě podtrhne špetka skořice, muškátového oříšku a hřebíčku. Nebojte se experimentovat s kardamomem a zázvorem, které dodají vašemu dezertu exotický nádech. Pro svěží citrusovou chuť přidejte do těsta kůru z citronu nebo pomeranče. Tajnou ingrediencí mnoha pekařů je špetka soli, která zvýrazní všechny ostatní chutě.

Postup přípravy krok za krokem

Než začnete péct, nechte troubu rozehřát na 180 °C - podobně jako když děláte kuřecí nudličky v troubě. Do velký mísy nasypte mouku, cukr, prášek do pečiva, sodu a špetku soli. V druhý misce pořádně prošlehejte vejce s olejem a nastrouhanou mrkví, jako když děláte těstíčko na kuřecí nudličky. Pak tam naházejte suchý věci k těm mokrejm a míchejte, až se to hezky spojí - konzistence by měla bejt podobná jako když obalujete kuřecí nudličky. Těsto vylejte do vymazaný a vysypaný formy. Šoupněte to do trouby tak na 30-35 minut, píchněte špejlí do prostředka a když je čistá, je to hotový. Nechte 10 minut vydechnout ve formě, pak to vyklopte na mřížku ať to pěkně vychladne. Nakonec můžete ozdobit polevou nebo posypat cukrem.

Mrkvová buchta mi připomíná ty časy, kdy jsem jako malej koukal na marlenka akce v obchodě. Je to podobný jako když babička pekla - ta vůně se line celým bytem. Dneska už sice frčí spíš marlenka akce v supermarketech, ale domácí buchta je domácí buchta. Když vidím někde marlenka akce, vždycky si vzpomenu, jak nám babička utírala pusu od drobečků a jak ta její kuchyň voněla. To jsou prostě vzpomínky k nezaplacení, co?

Anežka Malá

Tipy pro vláčnou a nadýchanou buchtu

Tajemství dokonale vláčné a nadýchané mrkvové buchty, stejně jako u ostatního sladkého pečiva s mrkví, tkví v několika důležitých krocích. Za prvé, mrkev vždy pečlivě nastrouhejte najemno. Hrubě strouhaná mrkev by mohla způsobit, že těsto bude hutné a drobivé. Za druhé, nezapomeňte na dostatečné množství tuku. Olej nebo rozpuštěné máslo dodají těstu vláčnost a jemnost. Poslední, ale neméně důležitý tip se týká pečení. Mrkvovou buchtu pečte na nižší teplotu a raději o něco déle. Tím se zajistí, že se těsto propeče rovnoměrně a zůstane krásně nadýchané. Ať už se rozhodnete pro klasickou mrkvovou buchtu, muffiny s mrkví nebo třeba mrkvový koláč s krémovým sýrem, dodržování těchto tipů vám zaručí, že vaše sladké pečení s mrkví bude vždycky stát za to.

Vlastnost Mrkvová buchta Bábovka
Hlavní ingredience Mrkev, mouka, cukr, vejce, olej Mouka, cukr, vejce, olej/máslo
Sladkost Středně sladká Sladká
Struktura Vlhká, nadýchaná Pevnější, drobivá

Varianty s ořechy, rozinkami a ovocem

Pro milovníky sladkých a zároveň zdravých dezertů existuje nepřeberné množství variací na tradiční mrkvový koláč. Ořechy, ať už vlašské, lískové nebo pekanové, dodají těstu křupavost a lahodnou oříškovou chuť. Pro ještě intenzivnější chuťový zážitek je můžeme před přidáním do těsta lehce opražit na sucho. Rozinky, nejlépe ty namočené v rumu, dodají koláči vláčnost a příjemnou sladkost. Pokud chcete experimentovat s dalšími druhy sušeného ovoce, vyzkoušejte například brusinky, meruňky nebo datle. Ovoce, ať už čerstvé nebo kompotované, je skvělým doplňkem mrkvových dezertů. Čerstvá jablka, hrušky nebo švestky dodají koláči svěžest a šťavnatost. Kompotované ovoce, například ananas nebo mandarinky, zase dodá koláči exotickou chuť a vůni.

Mrkvová buchta: Zdravá a chutná svačina

Mrkvová buchta je skvělou volbou pro ty, kteří hledají zdravější alternativu k tradičním moučníkům. Mrkev je bohatá na vitamíny a minerály, jako je vitamín A, draslík a vláknina. Díky tomu je mrkvová buchta nejen chutná, ale i prospěšná pro naše zdraví. Mrkev dodává těstu vlhkost a jemnost, takže buchta není suchá ani drobivá. Navíc sladká chuť mrkve umožňuje snížit množství přidaného cukru v receptu, což je další plus pro ty, kteří dbají na zdravý životní styl. Kromě klasické mrkvové buchty existuje i mnoho variant s přídavkem ořechů, ovoce nebo čokolády. Oblíbené jsou například mrkvové muffiny s vlašskými ořechy a rozinkami nebo mrkvový dort s krémovým sýrem. Ať už zvolíte jakoukoli variantu, sladké pečivo s mrkví je vždy skvělou volbou pro zdravou a chutnou svačinu.

Publikováno: 24. 01. 2025

Kategorie: kuchyně