Pivovarské kvasnice: Tajemství lahodné kuchyně

Pivovarské Kvasnice

Pivovarské kvasnice v kuchyni

Pivovarské kvasnice, často nazývané také jako pekařské droždí, jsou úžasnou surovinou, která dokáže obohatit nejedno jídlo. Nejenže dodají pokrmům specifickou, lehce nahořklou chuť, ale jsou také doslova nabité vitamíny skupiny B, minerály a bílkovinami. Ať už se rozhodnete pro čerstvé kvasnice v kostce, sušené v prášku nebo tekutý kvasnicový extrakt, s jejich pomocí vykouzlíte chutné pokrmy i nápoje.

Zkuste přidat lžíci čerstvých kvasnic do polévky pro sytější chuť a krémovou konzistenci. Sušené kvasnice se skvěle hodí do domácího pečiva, kterému dodají nadýchanost a vláčnost. Kvasnicový extrakt zase oceníte při dochucování omáček, dipů a pomazánek.

Pivovarské kvasnice nejsou jen skvělým pomocníkem v kuchyni, ale i prospěšným doplňkem stravy. Podporují trávení, posilují imunitní systém a blahodárně působí na zdraví pokožky, vlasů a nehtů. Zařaďte je do svého jídelníčku a tělo se vám odmění!

Výživové hodnoty a benefity

Pivovarské kvasnice a kvasnice obecně jsou nutriční elektrárnou nabitou vitamíny, minerály a dalšími prospěšnými látkami. Jsou skvělým zdrojem bílkovin, obsahují všech devět esenciálních aminokyselin, které si naše tělo neumí samo vyrobit. Díky vysokému obsahu vitamínů skupiny B, jako je B1 (thiamin), B2 (riboflavin), B3 (niacin), B6 a B9 (kyselina listová), přispívají k normální funkci nervového systému, metabolismu energie a snížení únavy a vyčerpání. Pivovarské kvasnice jsou bohaté na chrom, minerál, který hraje důležitou roli v metabolismu glukózy a pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi.

Kromě výše zmíněných benefitů se pivovarské kvasnice a kvasnice obecně spojují s řadou dalších pozitivních účinků na zdraví. Mohou podporovat zdravou pokožku, vlasy a nehty díky obsahu biotinu a dalších vitamínů skupiny B. Některé studie naznačují, že by mohly mít pozitivní vliv na imunitní systém a trávení. Pivovarské kvasnice jsou bohaté na vlákninu, která podporuje zdravou střevní mikroflóru.

pivovarské kvasnice

Je důležité si uvědomit, že i když jsou pivovarské kvasnice a kvasnice obecně považovány za bezpečné pro konzumaci, existují i ​​některá rizika. Osoby s alergií na kvasinky by se jim měly vyhýbat.

Slané recepty s kvasnicemi

Pivovarské kvasnice, plné vitamínů skupiny B a minerálů, se nehodí jen do piva, ale i do slaných receptů. Dodají vašim pokrmům jedinečnou chuť a nadýchanou texturu. Vyzkoušejte je například v těstě na slané koláče, pizzu nebo chleba. Pivovarské kvasnice se dají použít i jako chutná pomazánka na chléb, stačí je smíchat s trochou másla, cibule a bylinek.

Klasické kvasnice, ať už čerstvé nebo sušené, jsou nepostradatelným pomocníkem při pečení slaných dobrot. S jejich pomocí vytvoříte nadýchané buchty plněné slanou náplní, jako je špenát, sýr nebo zelí. Kvasnice dodají těstu lehkost a vláčnost. Skvěle se hodí i do slaných koláčů, kde podtrhnou chuť sýrů, zeleniny a masa. Nebojte se experimentovat a přidat kvasnice i do těsta na slané muffiny, které pak můžete naplnit slaninou šunkou, sýrem a zeleninou.

Sladké pečení s kvasnicemi

Pivovarské kvasnice, známé také jako sušené kvasnice, jsou vedlejším produktem výroby piva a představují skvělý doplněk sladkého pečení. Na rozdíl od běžných kvasnic, které se prodávají v kostce a aktivují se v teplé vodě, pivovarské kvasnice se prodávají v sušené formě a přidávají se přímo do mouky. Mají specifickou, lehce nahořklou chuť, která se skvěle hodí k sladkým těstům, dodává jim hloubku a zajímavý chuťový rozměr.

pivovarské kvasnice

Při použití pivovarských kvasnic je důležité dbát na správné dávkování. Obvykle se přidává menší množství než běžných kvasnic, protože jsou koncentrovanější. Pivovarské kvasnice jsou bohaté na vitamíny skupiny B a minerály, čímž obohacují nutriční hodnotu pečiva.

Kromě pivovarských kvasnic se v pečení používají i klasické kvasnice, ať už čerstvé nebo sušené. Čerstvé kvasnice mají kratší trvanlivost, ale dodávají pečivu charakteristickou kvasnicovou chuť a vůni. Sušené kvasnice jsou trvanlivější a snadno se skladují. Bez ohledu na to, jaký typ kvasnic zvolíte, nezapomeňte, že kynuté těsto potřebuje teplo a čas, aby správně nakynulo. Teplota by měla být ideálně kolem 25-30 stupňů Celsia.

Nápoje z pivovarských kvasnic

Pivovarské kvasnice, vedlejší produkt výroby piva, jsou doslova nutriční pokladnicí. Jsou bohaté na vitamíny skupiny B, minerály jako chrom, selen a zinek, a také bílkoviny. Zatímco v pivovaru plní důležitou roli při kvašení piva, v kuchyni nacházejí uplatnění v mnoha podobách.

Vlastnost Popis
Český název Pivovarské kvasnice
Latinský název Saccharomyces cerevisiae
Použití Výroba piva, pečení, výživový doplněk
Nutriční hodnota Bohaté na vitamíny skupiny B, minerály
Dostupné formy Sušené kvasnice, čerstvé kvasnice, tablety

Nejběžnější formou jsou sušené pivovarské kvasnice, které seženete v prodejnách zdravé výživy. Mají specifickou, lehce nahořklou chuť, která se skvěle hodí do pomazánek, polévek nebo na dochucení slaných jídel.

pivovarské kvasnice

Kromě sušené formy existují i pivovarské kvasnice tekuté, které seženete spíše ve specializovaných prodejnách. Ty se hodí k přípravě domácího kvásku na chléb nebo na pečení.

Ať už zvolíte jakoukoliv formu, pivovarské kvasnice jsou skvělým doplňkem stravy.

Kromě pivovarských kvasnic existují i kvasnice pekařské, které se používají k pečení a kynutí těsta. Tyto kvasnice se nehodí ke konzumaci v syrovém stavu, ale po tepelné úpravě jsou nezávadné.

Ať už se rozhodnete pro pivovarské nebo pekařské kvasnice, nezapomeňte, že všeho s mírou. Nadměrná konzumace kvasnic může vést k zažívacím potížím.

Tipy pro použití a skladování

Pivovarské kvasnice a kvasnice, ač si jsou v mnohém podobné, vyžadují odlišné zacházení. Pivovarské kvasnice, určené primárně k vaření piva, se prodávají v tekuté formě nebo jako sušené granule. Tekuté kvasnice skladujte v chladu (ideálně do 10 °C) a spotřebujte do data uvedeného na obalu. Sušené kvasnice skladujte na suchém a chladném místě, kde vydrží déle. Před použitím je vhodné sušené kvasnice tzv. "nastartovat" – smíchat s malým množstvím teplé vody (okolo 27 °C) a nechat cca 15 minut aktivovat.

Kvasnice, které známe z pečení, se prodávají v sušené formě (instantní nebo čerstvé). Instantní kvasnice se nemusí rozpouštět ve vodě a přidávají se přímo do mouky. Čerstvé kvasnice, dostupné v kostce, je nutné před použitím rozdrobit a rozpustit v teplé tekutině (voda, mléko). Všechny druhy kvasnic skladujte v suchu a chladu. Po otevření obalu spotřebujte co nejdříve a zbytek uchovávejte v uzavřené nádobě v lednici.

pivovarské kvasnice

Kde koupit kvalitní kvasnice

Pivovarské kvasnice, esenciální složka pro výrobu lahodného piva, se dají pořídit na mnoha místech. Pro domácí sládky je ideální volbou specializovaná prodejna s potřebami pro domácí vaření piva. Tyto obchody, ať už kamenné nebo online, nabízí širokou škálu kvasnic od různých výrobců a pro různé druhy piv.

Další možností, kde se dají pivovarské kvasnice sehnat, jsou některé pivovary.

Kromě pivovarských kvasnic se běžně setkáváme i s kvasnicemi pekařskými, které jsou dostupné v každém supermarketu. Tyto kvasnice jsou sice vhodné pro pečení, ale pro výrobu piva se příliš nehodí.

Publikováno: 06. 07. 2024

Kategorie: gastronomie

Autor: Jitka Kovaříková

Tagy: pivovarské kvasnice | kvasnice