Škvarkové placky: Chuť, která pohladí po duši

Škvarkové Placky

Historie škvarkových placek

Škvarkové placky, tyhle křupavé dobroty, jsou s námi už pěknou řádku let. Jejich původ sice není úplně jasný, ale jedno je jisté – vždycky patřily a patří k oblíbeným pochoutkám napříč generacemi. V minulosti, kdy se s jídlem tolik neplýtvalo, představovaly šikovný způsob, jak využít zbylé sádlo a škvarky po škvaření. Hospodyňky je dokázaly připravit na mnoho způsobů, ať už s brambory, zelím nebo jen tak, posypané solí a kmínem. Dnes si na škvarkových plackách pochutnáváme spíše příležitostně, ale jejich specifická chuť a vůně v nás stále probouzí nostalgické vzpomínky na dětství a babičky kuchyni.

Tradiční receptura

Věříme, že v jednoduchosti je krása, a to platí i o našem jídle. Držíme se tradiční receptury, která se dědí z generace na generaci. Nepoužíváme žádné zbytečné přísady, konzervanty ani umělá barviva. Jen ty nejčistší suroviny od lokálních farmářů a dodavatelů, kteří sdílí naši vášeň pro kvalitu.

Naše babičky by to neudělaly jinak a my také ne. Pečlivě vybíráme mouku z českých mlýnů, čerstvá vejce z volného chovu a máslo z českých mlékáren. Každý kousek těsta hněteme s láskou a trpělivostí, abychom dosáhli té správné konzistence a chuti. Výsledek? Poctivé a chutné jídlo, které vám připomene staré dobré časy.

Regionální variace

Čeština je krásná, ale i pestrá! To, jak mluvíme, se liší kraj od kraje. Někde uslyšíte "vo tom", jinde zas "o tom". Prostě jiný kraj, jiný mrav, a to platí i pro jazyk. Tyhle odlišnosti dělají češtinu tak barevnou a zajímavou.

V Čechách se mluví jinak než na Moravě a ve Slezsku. A i v rámci Čech, Moravy a Slezska najdete spoustu lokálních dialektů a nářečí. Někdy stačí přejet pár vesnic a už vám můžou být některá slova cizí.

Tyhle regionální variace se týkají výslovnosti, slovní zásoby i gramatiky. Někde se drží starších tvarů, jinde se jazyk vyvíjí rychleji. Ať už je to jakkoli, všechny tyhle odlišnosti jsou cenné a stojí za to je chránit.

Podávání a přílohy

Tradičně se podává s knedlíkem a zelím. Skvěle se hodí k vepřové pečeni i pečenému kuřeti. Můžete ho ale servírovat i k jiným masům, například k huse nebo kachně.

Chuť knedlíku a zelí se dá ozvláštnit přidáním slaniny, cibule nebo špeku. Pro ty, kteří preferují lehčí variantu, je možné zvolit dušenou zeleninu, brambory nebo bramborovou kaši.

Při servírování nezapomeňte na dostatek šťávy, která dodá jídlu tu správnou chuť.

Škvarkové placky dnes

Škvarkové placky, tyhle křupavé dobroty, se z babiččiných kuchyní přesunuly i do moderních domácností. A není se čemu divit! Jsou jednoduché na přípravu, chutnají skvěle a dají se kombinovat na mnoho způsobů. Dnes už je nemusíte pracně vykrajovat, stačí těsto rozetřít na plech a po upečení nalámat na nepravidelné kousky. Ať už je máte raději tenké a křupavé, nebo silnější a vláčnější, s kmínem, majoránkou nebo jen tak, jedno je jisté – škvarkové placky potěší malé i velké. Skvěle se hodí k pivu, vínu, ale i jen tak na chuť. Ať už si na nich pochutnáte kdykoli a kdekoli, jedno je jisté – tradice škvarkových placek žije dál!

Publikováno: 20. 06. 2024

Kategorie: gastronomie

Autor: Jan Křížek

Tagy: škvarkové placky | tradiční české jídlo