Sladká a šťavnatá nektarinka: Letní královna ovoce

Nektarinka

Původ a historie nektarinky

Historie nektarinky je trochu zahalená tajemstvím. Víme ale, že tahle šťavnatá pochoutka má kořeny až ve staré Číně, kde ji pěstovali už před čtyřmi tisíciletími. Do Evropy se pak dostala díky římským obchodníkům. V šestnáctém století už si ji oblíbili i Angličané a Francouzi.

Dodnes se odborníci přou, jestli nektarinka vznikla křížením broskve se švestkou, nebo jestli je to prostě jen náhodná mutace broskvoně. Každopádně si tohle sladké ovoce rychle našlo cestu do našich zahrad a na stoly. Dneska ji najdete prakticky všude, kde se dá pěstovat ovoce.

Když mluvíme o nektarince, nemůžeme vynechat její blahodárné účinky na zdraví. Je plná vitamínu C, draslíku a dalších důležitých látek. Obsahuje spoustu antioxidantů, které chrání naše tělo před škodlivinami. Když si ji dopřejete pravidelně, pomůžete tím své imunitě, srdci i cévám, a dokonce můžete předejít některým typům rakoviny.

Botanická charakteristika

Nektarinka je vlastně taková hladká broskev - patří do stejné rostlinné rodiny jako třeba švestky nebo třešně. Když si ji prohlédnete zblízka, všimnete si, že na rozdíl od klasické broskve nemá na povrchu žádné chloupky. Je úplně hlaďounká. Pod tou lesklou slupkou najdete šťavnatou dužinu, která má krásnou žlutooranžovou barvu a báječně sladkou chuť. Uprostřed je schovaná pecka, podobně jako u ostatního peckovitého ovoce. Tyhle sladké plody milují teplo, proto se jim nejlépe daří v teplých krajích. Není divu, že si je lidé tak oblíbili - jsou zkrátka báječně šťavnaté a voňavé.

Vlastnost Nektarinka Broskev
Slupka Hladká Chmýří
Velikost Menší až střední Střední až větší

Nutriční hodnota a kalorie

Nektarinky patří mezi nejchutnější letní ovoce, které nám příroda nadělila. Tyhle šťavnaté plody jsou nabitý vitamínem C, díky kterému se naše tělo lépe brání různým bacilům a nemocem. V nektarinkách najdeme taky vitamín A, bez kterého by naše oči a kůže nebyly v té nejlepší kondici. Je fajn vědět, že obsahují i draslík - ten je důležitý pro správný tlak. Když potřebujete něco malého k zakousnutí a nechcete se trápit počítáním kalorií, nektarinka je skvělá volba. Jedna průměrná má jen asi 60 kalorií. Navíc vás díky vláknině zasytí na docela dlouhou dobu a pomůže i vašemu trávení. Když si dáte nektarinku pravidelně, uděláte něco dobrého pro svoje tělo i celkové zdraví.

Pěstování nektarinek

Kdo by nemiloval nektarinky? Tyhle sladké a šťavnaté ovoce s lesklou slupkou už dávno není jen záležitostí zahraničních dodavatelů. Můžeme si je vypěstovat i na vlastní zahrádce! Je fakt, že to chce trochu víc práce a správné podmínky, ale rozhodně to stojí za to. Nektarinkám se nejlíp daří na slunném, teplém místě, ideálně někde v závětří s jižní orientací. Potřebují kvalitní, vzdušnou půdu, která dobře propouští vodu a obsahuje dost živin. V létě, zvlášť když je sucho a plody dozrávají, nesmíme zapomínat na pravidelnou zálivku. Je pravda, že nektarinky jsou trochu choulostivější než jejich příbuzné broskve a snáz je napadnou různé choroby nebo škůdci. Proto je dobré je preventivně chránit, třeba proti kadeřavosti, která jim dokáže pořádně zavařit - na to jsou skvělé měďnaté postřiky. Důležitý je taky jarní řez po odkvětu, kterým stromek vytvarujeme. Když ho uděláme správně, strom nám to vrátí bohatou úrodou a bude krásně prosperovat. Jo, pěstování nektarinek není úplně bez práce, ale když jim věnujete potřebnou péči, odměnou vám budou ty nejlepší plody, jaké si můžete přát.

Sklizeň a dostupnost

Nektarinka patří k tomu nejlepšímu, co nám letní období může nabídnout. Máloco se vyrovná čerstvě utržené nektarince přímo ze stromu. Jejich sezóna u nás startuje v půlce července, kdy první odrůdy začínají dozrávat, a můžeme si je užívat až do konce srpna. Poznáte je snadno - zralý plod má krásně vybarvený žlutooranžový odstín a voní tak lákavě, že nejde odolat. Když nektarinku vezmete do ruky, měla by být akorát - ne tvrdá jako kámen, ale také ne přezrálá. Doma je nejlepší uložit je v chladu, kde vydrží svěží zhruba týden. Pokud jich máte hodně, zkuste je zamrazit nebo zavařit na zimu. V obchodech seženete nektarinky hlavně v létě, kdy dozrávají ty naše. Mimo sezónu k nám putují ze slunného Středomoří - nejvíc ze Španělska, Itálie a Řecka.

Využití v kuchyni

Nektarinka je prostě báječné ovoce, které si zamilujete na první kousnutí. Když si ji dáte čerstvou, rovnou ze zahrady nebo tržnice, nemá to chybu - je krásně sladká a šťavnatá. Hodí se skvěle do letních ovocných salátů, kde si perfektně rozumí třeba s jahodami nebo malinami. Jestli máte chuť na rychlou dobrotu, hoďte pár kousků do jogurtu nebo si je zamíchejte do tvarohu. A když už jsme u mlsání - zkuste z nich upéct koláč! Ta kombinace křehkého těsta a šťavnatých nektarinek je prostě neodolatelná. Mimochodem, dají se i zavařit, takže si jejich chuť můžete schovat na zimu. A víte, co je super? Zkuste je ogrilovat - stačí je rozpůlit, vyndat pecku a hodit na gril. S trochou medu nebo kopečkem zmrzliny jsou pak úplná božská pochoutka.

Zdravotní benefity

Kdo by nemiloval nektarinky? Tyhle báječně sladké a šťavnaté peckovice jsou hotový zázrak přírody. Když si koupíte zralou nektarinku, dostanete vlastně takovou přírodní multivitamínovou bombu. Je to prostě paráda - kromě té úžasné chuti vám dodají spoustu vitamínu C, který vás ochrání před bacily a posílí imunitu. V nektarince najdete taky vitamín A, který se stará o vaše oči a pleť, a draslík - ten zase hlídá, aby váš tlak byl v normálu. A to není všechno! Díky vláknině, kterou obsahují, vám budou líp fungovat střeva a nebudete mít problémy s cukrem v krvi. Když si dopřejete nektarinku pravidelně, děláte něco dobrého pro svoje srdíčko a celkové zdraví. Můžete tak předejít různým nepříjemným nemocem, třeba cukrovce nebo potížím se srdcem. Jasně, samotné nektarinky vás nespasí, ale jako součást zdravého jídelníčku a životního stylu jsou k nezaplacení.

Zajímavosti o nektarinkách

Nektarinka, tahle báječná letní pochoutka, je vlastně takový malý zázrak přírody. Málokdo ví, že jde o přirozenou variantu broskve - jsou to vlastně sestřičky, které se liší jen v jednom malém detailu. Zatímco broskev má na sobě jemné chloupky, nektarinka se chlubí krásně hladkou, lesklou slupkou. Je to prostě taková holá broskev. Jejich sladká, šťavnatá dužina přímo vybízí k zakousnutí, ať už samotné, nebo třeba v domácím koláči či ovocném salátu. A co je nejlepší? Kromě báječné chuti nám nektarinky dodají spoustu vitamínů, hlavně céčko a áčko, plus důležitý draslík a vlákninu. Prostě ideální letní mlsání, které navíc prospívá našemu zdraví.

Publikováno: 20. 02. 2025

Kategorie: jídlo